Här kommer 5 tips på vad man som säljare själv kan tänka på inför en försäljning!
1. RENSA!
- Försök att rensa bort så mycket som möjligt. Allt från skor och ytterplagg i hallen till tvätten i ditt badrum eller tvättstuga.
- Packa undan alla dina småsaker och prylar.
2. AVPERSONIFIERA!
- Lägg undan familjefoton, diplom och liknande.
- Den potentiella köparen ska kunna se sig själv i din bostad. De ska kunna se själva bostaden och inte vem som bor där.
3. STÄDA!
- Kanske en självklarhet för många men ändå en väldigt viktig punkt att ha med. Ett rent och väldoftande hem ger ett betydligt bättre intryck än ett ostädat.
- Storstäda varje skrubb och vrå!

Ett välstädat hem är en bra start inför en försäljning!
4. TRÄDGÅRD/UTEPLATS!
- Att intressenterna får ett riktigt bra första intryck är av största vikt och har du en trädgård kan det vara smart att snygga upp ordentligt utanför huset.
- Dölj gärna soptunnan och släng gammalt bråte som du eventuellt har samlat på dig.
- Vackra blommor i fina krukor ger alltid ett välkomnande och ombonat intryck.
- Har du inte tillgång till någon trädgård men en uteplats av något slag, gäller det att även här ge ett ombonat och städat intryck.

Glöm ej bort att titta över din trädgård/uteplats!
5. LJUSET!
- Släpp in ljuset. Har du mörka gardiner, eller persienner som håller det naturliga dagsljuset ute? Öppna upp och byt ut dessa till ljusare textilier som släpper in maximalt med ljus.
- En ljus och luftig bostad är något som de allra flesta föredrar.
Och till sist…
”A room should start a conversation, before people actually start exchanging words”.
KRAM // Sophie
– följ mig på Instagram under @sophieinteriors.se
Sophie Ingelsten kan äntligen titulera sig som Certifierad Inredare & Homestagingkonsult efter ett par års studier! Hon är en Kalmartjej från början men är bosatt i Halmstad sedan ca två år tillbaka. Efter att ha flyttat runt en hel del utomlands med sin fotbollsspelande make förälskade hon sig i västkusten & Halmstad, då de spenderade många somrar i hennes svärföräldrars sommarstuga i Haverdal.
Sophie är mamma till tre barn och tillbringar allra helst tiden tillsammans med sin familj. Hon har stått på scen under många år och sjunger mer än gärna och hittar hon tid spelar hon gärna tennis och lite golf emellanåt.
Som enormt inredningsintresserad lever hon nu ut sin dröm genom företaget Sophie Interiors och vi tycker att det ska bli kul och spännande att vara med på resan!