Stressa inte runt och leta julklappar i år, för handen på hjärtat – behöver vi fler saker egentligen? Om jag kunde packa in kärlek i en present skulle jag göra det i jul, vackert inslaget i ett paket man inte vill öppna för att det är så fint! När jag var liten sparade jag ibland papper och snören som var extra fina, och någon gång fick det bli tapet i dockhuset. Vad det låg i paketen minns jag inte – ibland är det utsidan som räknas! Idag inspirerar vi till vackra paketinslagningar!
Vackra etiketter
Rita och skriv fina hälsningar på små etiketter! Eller skriv direkt på paketet!
Vackra prydnader som inkluderar lite pyssel
Pärla fina små dekorationer, baka pepparkakor eller gå ut i skogen för att hitta små kvistar att sätta på paketen – spraymåla med t ex guld för extra effekt!
Eller varför inte klippa av en ärm på en noppig gammal stickad tröja att stoppa flaskan i, klä in hela lådan eller dekorera en påse fint? Gör ditt eget presentpapper eller håll det riktigt enkelt och jobba med vitt papper och lackstav!
Lycka till med ert paketpyssel, jag lovar att de kommer att bli mer av en snackis vid paketöppningen än vad själva innehållet blir! Om du nu inte råkar slå in en upplevelseresa till Kenya eller nåt i den stilen… 😉
/Jessika på Bostad&Co
3 reaktioner på ”Vackert inslaget – julklappar deluxe”