Hej igen, nu är nedräkningen inför jul nära och det är dags att göra lite julpyssel hemma i köket!
Det kanske inte är det lättaste att få till någon julkänsla när vädret är som det är, men till helgen kan det vara mysigt att göra julgodis med nära och kära. Här är tre enkla grejer som alla kommer att lyckas med! I år när julafton infaller på en lördag så kanske tiden för julstök är knapp, men eftersom detta är så enkelt så hinner du ta den lilla tiden att skapa lite julstämning!
Det jag har tänkt mig är en chokladdryck ”Rocky Road” till barnen och ”Skidåkaren” till de vuxna, samt supergoda saffransbiscotti och en mörk choklad & polkatryffel!
Varm choklad
Varm choklad är bland det bästa jag vet! Här är två varianter som garanterat kommer att göra att du hoppar över glöggen till gästerna nästa gång du bjuder hem dem.
Bas till 6 pers:
- 100-120g choklad (mjölk eller mörk)
- 6 dl mjölk
Det här är inga exakta mått utan man får testa sig fram beroende på vilken sorts choklad man har, men tipset är att inte servera i för stora muggar – gästerna ska gärna vilja få påfyllning!
- Börja med att hacka chokladen i mindre bitar
- Värm upp mjölen i en kastrull
- Tillsätt chokladen och smaka av!
Skidåkarn
2 cl Minttu och 1 cl cognac i varje kopp
Fyll på med den varma chokladen och toppa med vispgrädde och kanske lite riven choklad. (Detta är såååå gott!)
Till de mindre: Rocky Road Chocolate
Samma bas men förstås utan alkohol – toppa med vispgrädde, minimarshmallows, hackade nötter, hackad choklad och chokladsås. Detta gör ju att chokladdrycken blir extra lyxig och god!
Saffransbiscotti med mörk choklad, ca 30-35 st
- 100 g smör
- 1 g saffran
- 2 ägg
- 1 1/2 dl strösocker
- 5 dl vetemjöl
- 1 1/2 tsk bakpulver
- 50 g mörk choklad
- 1 1/2 dl mandel
Sätt ugnen på 175 grader.
- Medan ugnen blir varm lägg in mandlarna och rosta av dem lätt ca 6-8 min.
- Smält smöret tillsammans med saffran, häll över i en bunke och rör ner äggen.
- Blanda de torra ingredienserna med mandeln, chokladen och vänd ner det i bunken.
- Forma degen till tre längder och lägg dem på en plåt med bakplåtspapper.
- Grädda dem i mitten av ugnen i cirka 25 minuter.
- Ta ut längderna och sänk temperaturen till 125 grader.
- Skär dem i 1 cm tjocka skivor och lägg tillbaka på plåten.
- Torka skorporna i mitten av ugnen i cirka 15 minuter
Förvara dina biscotti i en glasburk gärna med ett rött band runt om, och låt den stå framme på något bord i hemmet. Det skapar extra julmys.
Sist men inte minst:
Mörk choklad & polkatryffel, ca 25-30 st
- 2 dl vispgrädde
- 200 g mörk choklad
- ca 1 dl krossade polkagrisar
Detta är busenkelt!
- Hacka chokladen i mindre bitar och lägg i en bunke.
- Koka upp grädden och häll över lite pö om pö och rör om tills du har en slät fin chokladganasch (chokladkräm)
- Häll upp chokladganaschen i en lägre form av något slag.
- Låt stå i kyl i ca 1,5 h (under tiden hinner du baka lite biscotti)
- Skär eller skeda upp små bitar och rulla i handen till små bollar och doppa dem i de krossade polkagrisarna. Klart, bara att njuta!
Förvara de små godingarna väl plastade i kylen, dock ingen risk att de kommer bli gamla men de håller max 10 dagar.
Lycka till och god jul – Daniel